Pickles – kvasená zelenina rôzne druhy
Pickles – kvasená zelenina
Určite ste sa stretli so slovíčkom pickles. Pickles znamená inými slovami kvasená, fermentovaná zelenina. Kvasenú zeleninu si pripravovali už naši predkovia na uchovanie zeleniny v zimnom období ako náhradu za čerstvú zeleninu. Takto fermentovaná zelenina si uchováva výborné vlastnosti, je chrumkavá, čistej prirodzenej chuti a vône, môžeme ju skladovať v chladničke v sklenených pohároch aj niekoľko týždňov, v komore vydrží v hlinenom kvasáku takmer celú zimu.
Kvasená zelenina vďaka mliečnemu kvaseniu je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov, enzýmov, je výborným probiotikom, ktoré pomáha udržovať črevný mikrobiom v dobrej kondícii, zlepšuje imunitný systém, pôsobí ako detoxikačný prostriedok. Jednoducho povedané má vynikajúci vplyv na naše zažívanie a celkové zdravie. Kvasenú zeleninu si môžeme pripraviť takmer zo všetkých tvrdších druhov zeleniny, napr. bielej a červenej kapusty, kelu, špicatej kapusty, čínskej kapusty, kvaky, mrkvy, zeleru, petržlenu, kalerábu, reďkovky, stopkatého zeleru, cibule, póru, papriky, cvikly, cukety, uhorky, karfiolu, brokolice. Mali by sme ju konzumovať denne v malých porciách. Ako na to?
Potrebujeme:
Rôzne druhy zeleniny, ktoré som vymenovala vyššie.
Morskú alebo himalájsku ružovú soľ, môžeme pridať rascu či trocha mletého čierneho korenia.
Všetku zeleninu očistíme, tie druhy zeleniny, ktoré si vyžadujú krájanie nakrájame na tenko, kvasenie prebieha rýchlejšie ako keď je zelenina nakrájaná na hrubo. Koreňovú zeleninu nastrúhame na hrubšie.
Vo väčšej miske zeleninu posolíme, prípadne pridáme rascu a korenie a dôkladne premiešame, najlepšie rukami a necháme chvíľu odstáť. Zelenina pustí šťavu.
Zeleninu je najlepšie naložiť do hlineného kvasáku, ktorý má aj uzáver. Ak nemáme takýto „hrniec“ , naložíme zeleninu do väčšej sklenenej nádoby napr. 3 l až 5 l podľa toho, koľko máme zeleniny, vrch ktorej treba niečím zaťažiť, napr.menšou sklenenou nádobu naplnenou vodou ale väčším čistým kameňom.
Tak , už máme pripravenú zeleninu vo vlastnej šťave.
Kvasák alebo sklenenú nádobu dobre umyjeme a do takto pripravenej nádoby zeleninu poriadne natlačíme. Zelenina musí byť mokrá, ponorená vo vlastnej šťave. Kvasák zatvoríme hlineným uzáverom a necháme pri izbovej teplote pracovať 3 až 5 dní, ak je v miestnosti chladnejšie aj dlhšie. Či je zelenina správne vykvasená poznáme nielen podľa vône ale aj chuti. Vykvasenú zeleninu môžeme preložiť do sklenených pohárov, uzatvoriť a uschovať v chladničke. Proces kvasenia sa tak zastaví.
Pozn: Vykvasenú zeleninu nie je nutné prekladať z kvasáku, pokojne môže ostať a podľa potreby si z nej odoberať.